22 yıl önce bugün TTK Kozlu Müessesi’nde meydana gelen grizu patlamasında yaşamını yitiren 263 madenci anıldı. TTK Genel Müdür Yardımcısı Gebeş, iş cinayetini “elim kaza” olarak tanımladı. 3 Mart 1992 tarihinde meydana gelen grizu faciasında hayatını kaybeden 263 madenci, facianın 22. yılında anıldı.

1992 KOZLU FACİASI

1992 Kozlu kömür madeni faciası 3 Mart 1992 tarihinde Zonguldak’ın Kozlu ilçesindeki taş kömürü maden ocağında saat 19.45 – 20.00 arasındaki zincirleme grizu patlamaları nedeniyle meydana gelen bir madencilik kazasıydı. Taşkömürü madenciliği tarihinin en büyük felaketlerinden biri, ayrıca Zonguldak’ta kömür madenciliğinin 150 yıllık tarihinin en büyük felaketi olarak da tarihe geçti. Olay sonucunda 263 maden emekçisi hayatını kaybetti.

Patlama ile yeraltında çıkan yangınların denetim altına alınamaması ve ocağın bütün katlarındaki göçükler ve ulaşım yolları tahribatı nedeniyle ocak yüzey açıklıklarından kapatılmış, bu nedenle kazadan kurtulanların ifadelerini temel alan soruşturmada kazanın oluşma nedenleri tam olarak “açıklığa” kavuşturulamamıştı. Ocak 26 Mart 1992 günü tekrar açılmış ise de, yangının kızışması üzerine bir kere daha kapatılmıştı.

Dünyanın neresinde olursa olsun,  Yüzlerce metre derinlikte yeraltında ağır şartlar altında çalışan, hayatını maden işçisi olarak devam ettirenlerin  ölümcül kazaları hayatlar södürdükçe Zonguldak insanının yüreğini sızlatır. Yüzlerce  Zonguldak insanı maden ocaklarında hayatını kaybetmiş pek çok kadın dul kalmış, binlerce çocuk öksüz kalarak hayat ile mücadelesini sürdürmüş, dünyanın pek çok ülkesinde yaşanan maden kazaları ile aynı kaderi paylaşmıştır. Günümüzde halen sık sık  yaşanan maden kazaları

UNUTAMADIKLARIMIZ ! .

Dileğimiz; Allah o acıları bir daha yaşatmasın .(Cevdet Albay)

Türkiye ve dünyada meydana gelen maden kazaları ile ilgili haber siyesi: http://www.emekdunyasi.net/konu/maden-faciasi

madencinin-yirtik-çoraplari-soma-maden-kazasi

soma-maden-kazasi-aileler

grizupatlamasi