Tarihçe

Aşağıdaki Link’i tıkladığınızda alttaki sayfaya ulaşacaksınız. Ancak sayfa fotoğrafta olduğu gibi karşınıza çıkmayabilir. Söz konusu sayfa degisik sebepler neticesinde atil duruma gelmistir.

Internet ve bilhassa sosyal medyanin büyük silah oldugunu kavrayan 9. Dönem Baskani Sayin Karakulak ve ekibi su anda icinde bulundugunuz siteyi daha da aktif hale getirmis bunun yaninda birkac Facebook ve Twitter sayfalari acarak Dernegimiz adina Sizlere faaliyetleri, etkinlikleri ve Zonguldak Kara Elmas bölgesini ilgilendiren haberleri en kisa ve hizli bir sekilde ulastirmaya calismaktadir.

Ekran Resmi 2014-12-19 04.12.43

Fotoğrafı büyütmek için üzerine tıklayınız. 2 defa tıkladığınızda daha net okunmaktadır.

İnternet Arşiv’de yıllar sonra ortaya çıkarttığımiz içi yazı dolu web sitesini derneğe geri getirmeye calisiyoruz. İlk gözağrımızın hazırlanması kolay olmadı. Haftalar ve aylar süren, uykusuz gecelerin emeğinde; 3. ve 4. döneme ait faaliyetleri içeren yazılar ve fotoğraflar bulunuyordu.

https://web.archive.org/web/20050205143248/http://www.caycumalilar.de/anasayfa.htm

Dernegimiz de sirasiyla Görev alan Baskanlarimiz

Kurucu Baskan 1. ve 2. Dönem Baskanimiz Aydin Cimen,

3. Dönem Baskanimiz Ertugrul Türkyilmaz,

4. Dönem Baskanimiz Adem Cukur,

5. Dönem Baskanimiz Hikmet Ulupinar,

6. Dönem Baskanimiz Recep Kahya,

7. ve 8. Dönem Baskanimiz Erol Yukaribas,

9. ve 10. Dönem Baskanimiz Mehmet Karakulak

Derneğin asıl Logo’su da değişikliğe uğramıştır.

Derneğin anlam yüklü ilk logo'su.

Derneğin anlam yüklü ilk logo’su. Logo üzerinde yapılan değişiklik: Fener yerine madenci heykeli oturtulmuş. Yıldız’ın kırmızı rengi ile birlikte siyah ve sarı renk Alman bayrağı renklerini simgelerken, Mavi ve Kırmızı renkler ise Zonguldak Spor’un forma renkleri olarak tasarlanmıştı.

Derneğin anlam yüklü yeni logo’sunda kısa açıklama:

Logo üzerinde yapılan değişiklik: Fener yerine madenci heykeli oturtulmuş. Yıldız’ın kırmızı rengi ile birlikte siyah ve sarı renk Alman bayrağı renklerini simgelerken, Mavi ve Kırmızı renkler ise Zonguldak Spor’un forma renkleri olarak tasarlanmıştır.

Dernegimizin kullandigi logolar Avrupa Zonguldaklilar Derneginin Almanya Patetnt Kuruluna yaptigi basvurusu neticesinde ücretini ödeyerek Patentini aldigi Logolardir.

Logolarimizi bizim iznimiz olmadan ikinci bir Kurum Kurulus ve Sahislar asla kullanamazlar.

TARİHÇE

Almanya Zonguldak Kültür ve Dayanışma Derneği 1996 yılında, REKLİNGHAUSEN kentindeki bir düğün salonunda toplanan Zonguldaklılar tarafından kurulmuştur. Dernek iki yıl aralıksız faaliyette bulunmuş, yararlı çalışmalar ortaya koymuştur. Aydın Çimen başkanlığında, Türkiye’de yardıma muhtaç insanlar yararına maddi ve manevi yardımlar yapılmış, bir adet solunum cihazını Zonguldak’a göndermiştir.

2. Dönemine giren Aydın Çimen döneminde Bir yöneticimizin özel hayatinda yasadigi aci bir olay neticesinde Dernek yönetiminde büyük bir moral cöküntüsü yasanmis ve yaşanan bu olumsuzluklar nedeniyle faaliyetler tamamen durmuştur.Bunun neticesinde Aydin Cimen Baskanliginda acil olarak toplanan Dernegin Yönetim Kurulu bir karar alarak  Derneğin Herne’deki bürosundaki faaliyetleri istemeyerek de olsa gecici bir süreligine durdurma karari almistir.

Zonguldaklılar Derneği’nin tekrar canlandırılması için gönüllülerden oluşan Zonguldaklılar Derneğin işler hale gelmesi için bölgede bulunan işadamları ile bir araya gelerek toplantılar yapılmış, gönül birliği oluşturmuşlardır. Yaplan görüşmeler olumlu neticelerle sonlandırılmış ve bunun neticesinde Dernegimizi tekrar Aktivlestirilmesi karari alinmistir.

Daha önce Herne – Herman Lönsstr 63 adresinde kayıtlı olan, ancak faaliyetleri tamamen işlevsiz hale gelen büro tekrar açılmis harekete geçirilmiştir. Zonguldaklı hemşehrilerin belirlediği yönetim ile Ertuğrul Türkyılmaz’ın başkanlığını üslendiği döneme girilmiştir.Yeni belirlenen Yönetim Kurulu, Herne’deki adresten 30 dolayında üye ile çalışmalarına başlanmış, temel taşları atılan dernek her geçen gün üye sayısını artırmış, sosyal faaliyetlerini geliştirirken de iletişimin çok önemli olduğuna inanarak, önce dernek büro irtibat sağlanmış daha sonra internet üzerinden iletişim çalışmalarını sürdürmüştür.

Yönetimin yoğun bir tempo ile sürdürdüğü çalışmaların baş mimarı, Sabah Gazetesi’nde Yazı İşleri Müdürü olarak çalışan Cemil ALBAY. Kurumsal kimliğin hazırlanmasından, internet üzerinden yapılacak tüm işlerin hazırlamasında haftalar süren çalışma ortaya koymuştur.

Derneğin lieriye dönük sosyal faaliyet alanındaki çalışmalarında sancılı günler yaşanmasına rağmen ortada sahipsiz kalmamış, Zonguldaklılar, derneklerine sahip çıkarak ileriye dönük birlik beraberlik mesajı vermeye çalışmışlardır. Pek çok alanda sosyal faailiyetlerin yürütüldüğü dönemde, pek çok konularda özellikle de “eğitime katkı amaçlı” çalışmalar yürütülmüştür.

Ertuğrul Türkyılmaz başkanlık döneminde Zonguldaklılar’a çağrıda bulunarak şu mesajı vermiştir.
” GELİN BİR OLALIM”
Ekran Resmi 2014-12-21 22.47.15İlk web sitesinden anlamlı mesaj.

Zaten, derneğin kuruluş amacı da ‘Birlik Olma’ beraber olabilmek, güç birliği yapmak, o dönem gurbetçi sorunlarına çare bulma arayışı ile katkılar sunmaktı. Nitekim, Almanya’da yaşayan gurbetçi Zonguldaklılar Saltukova Havalimanı’nın ( o dönemler ) açılması için Ankara’ya seslerini duyurdular.

Adem Çukur Başkanlığında, merkezi Herne kentinde olan dernek, daha sonra Türklerin yoğun olarak yaşadığı Gelsenkirchen kentine taşındı. Oldukça büyük, gösterişli bir lokale kavuşan dernek, Gelsenkirchen’de bulunan 3 bin kişilik Sporthalle salonunda geleneksek gecesini yaptı. Yaklaşan Genel Kurul seçimleri ile Hikmet Ulupınar dönemi ardından Recep Kahya dönemine girdi.

Ekran Resmi 2014-12-21 23.18.534.Dönem Baskanimiz Adem Çukur ve 5. Dönem Baskanimiz Hikmet Ulupinar’dan sonra  6. Dönem Baskanimiz Recep Kahya döneminde Dernegimizin de acilmasi icin büyük cabalar gösterdigi  Zonguldak Havaalani acilmis ve ilk ucus gerceklestirilmistir. Ayrica Recep Kahya Baskanimiz Dernegimizin etrafindaki yerlesik düzenin dernege ve üyelerine zarar verdigini Dernegimizin imajini bozdugunu düsünerek  Yönetim Kurulunda aldigi bir karar ile Dernegimizi simdiki yeri olan Gelsenkirchen Bickernstr.166 numarali binaya tasinmistir.Dernegimiz halen ayni adreste bulunmaktadir.7. ve 8. Dönem Baskanliklari yapan Erol Yukaribas döneminde dernegimiz de bazi ilkler yasanmis Folklor ve Müzik Gruplari (Baglama,Gitar), Yaz Senlikleri ve Panaller düzenlenmistir.

9. Dönem Secimleri neticesinde Baskanliga secilen Mehmet Karakulak döneminde dernek Akademik faaliyetlerde bulunmus dernegimiz Almanya da katildigi seminerler neticesinde Kurumsallasma yolunda büyük adimlar atmis aldigimiz Sertifikalar Alman makamlari tarafindan takdirle karsilanmistir.

Göreve geldigi yil yasanan tüm olumsuzluklara rağmen dik duruşundan taviz vermeyen ve ayakta durarak, derneği gelmesi yere getirmeyi biraz olsun başaran Mehmet Karakulak ve ekibi, şimdiye kadar beğeni kazanan faaliyetlere  imza atarak, derneğin imajını yükseltmeyi de başarmışlardır.

10. Dönem de Avrupa Zonguldaklilar Dernegi tarihinde bir ilk yasanmis Genel Kurul da secime cift adayla girilmistir.9. Dönemde Mehmet Karakulak’in Baskan Yardimcisi olan Baki Örenbas 10. Dönem yönetimine Mehmet Karakulak’a rakip olarak talip olmustur.demokratik bir ortamda gecen secimler sonucunda Mehmet Karakulak yeniden baskan secilmistir.

Mehmet Karakulak ve Ekibinin 10. Dönemde yapmak istedikleri ilk büyük görev dernegimizi kendisine ait bir bina satin almaktir.

NOT: Dernegimizin tarihi yakin bir zamanda tüm baskan ve yöneticilerle yapilacak röportaj sonucu genisletilerek Dernegimizin ayrintili bir tarihcesi ortaya cikarilacaktir…

Yazan: Cevdet Albay,Ayhan Gidici

Düzenleyen: Ayhan Gidici

_______________________________________________0_______________________________________________

Dernek kurulduktan sonra Yönetim Kurulu’nda görev alan Cemil Albay’ın üyelere yazdığı bir yazı.

Değerli Hemşehrimiz,

Almanya’da ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde sayıları oldukça yüksek, 40 yıldır Almanya ve Türkiye ekonomisine katkıları küçümsenemeyecek kadar büyük, sıkıntılar yaşamış ama sıkıntılarını bir araya gelip topluca anlatamamış, Zonguldaklı hemşehrilerimizi derneğiniz çatısı altında buluşturmak ve bütünleştirmek, tek ses olup daha etkili, söz sahibi bir kitle olabilmek için yola çıktık.

Almanya’nın Herne kentinde kurulan derneğiniz, Zonguldak’a önemli katkılar sağladı. Zonguldak Devlet Hastahanesine sunni solunum cihazı bağışında bulundu. Memleketimizi derinden etkileyen sel felaketinde imkanları ölçüsünde Şehrimize maddi yardımda bulundu. Sosyal faaliyet içerikli üç ayrı gece yaptıktan sonra, sosyal hayattaki değişmeler nedeniyle çalışmalarına istenilen düzeyde devam edemedi ve Derneğinizin Yönetim Kurulu Üyeleri faaliyetlerine ara verdi.

2001 yılının son aylarında Ruhr Havzası’ndaki Zonguldaklı işadamları, gazeteciler ve çeşitli meslek dallarına sahip kişiler bir araya gelerek yaptıkları toplantılar neticesinde, derneğinizin yeniden canlandırılmasına ve yapılanmasına yönelik çalışmalar başlattı. Aylar süren yoğun çalışmalar sonrası, Ertuğrul Türkyılmaz başkanlığındaki Yeni Yönetim Kurulumuz, aşağıda yazılı adresdeki dernek lokalinde ileriye dönük çalışmalarına başladı. (Yönetim Kurulumuz hakkında aşağıda yazılı internet sitesinden bilgi alabilirsiniz)

Derneğiniz kurumsal kimlik çalışmalarını tamamladıktan sonra, tanıtım faaliyetleri çerçevesinde www.zoguldaklilar.com / www.zonguldak.de ve www.caycumalilar.de adları altında internet sitemze kavuştuk.

Yönetim Kurulumuz göreve geldiği ilk günden buyana geleceğe yatırım yapmayı hedefledi.Geleceğe yatırımın da eğitime yatırımdan geçtiğinin bilincinde olan derneğiniz, bu yönde çalışmalarına hız verdi. İletişim ve teknoloji çağında öğrencilerimizin çağın gerisinde kalmamaları ve teknoloji ile geç tanışmamaları bizler için çok önemliydi. Çocuklarımız, teknolojiye ne kadar hakim olurlarsa ileride o derece başarılı olacaklarının farkındayız. Bu bağlamda Zonguldak’da eğitim kurumlarına bilgisayar bagisinda bulunmayi hedef belirledik. Hedef belirlemekle kalmadık girişimler başlattık. Almanya’nın çeşitli büyük firmalarıyla temasa geçtik. Birkaç firmadan bu talebimize olumlu cevap aldık. Suanda dernegimizde kurulumlari tamamlanmis 25 bilgisayarimiz mevcut. Temmuz ayi baslarinda dernegimize bir firmadan 100 e yakin bilgisayar temin edecegiz. O gelecek olan bilgisayarlarla birlikte bir uyemizin deposunda bulunan hastahane malzemeleri ve bobrek hastalari icin diyaliz makinasini bir tir ile memleketimize gonderecegiz.

Her uyemize kimlik karti cikarttik. Bu kimlik karti ile uyelerimiz bulunduklari yerlerdeki cesitli alisveris yerlerinden belirli bir miktar indirim alacaklar. Web sayfamizda bu indirim olanaklarini uyelerimize duyuracagiz.

Yeni evlenecek olan genclerimize (üye olmalari sart) Caycumadaki yüzüncü yil tesislerinde birkac gün konaklama imkani saglayacagiz. Bu konudaki girisimlerimizi önümüzdeki hafta Türkiye”ye gidecek olan dernek yönetämimiz sonuclandiracak.

Yakin bir gelecekte Essen civarinda büyük bir dernek lokali alma girisimlerimiz var. Bu lokal sadece kahvehane biciminde olmayacak. Orada cocuklarimizin bilgisayar ortaminda VCD ler araciligiyla cesitli dersleri ogrenmelerine, yeni cikan filmleri izlemelerine egitici oyunlar oynamalarina imkan verecek bir multimedia odasi kuracagiz.

Dernegimizin faaliyetlerini web sitemizden ve buradan ben sizlere duyurmaya devam edeceğim.

Almanya’da bir olmuş, birlikte hareket eden ve birbirinden uzakta farklı kentlerde de otursa derneginiz aracılığıyla aynı çatı altında buluşabilen üyelerimiz birbirlerinden çok şeyler öğreneceklerdir. Biz ağır ama emin adımlarla bilinçli bir şekilde ilerliyoruz. Almanya’da yaşayan Zonguldaklı hemşehrilerimizin geleceklerine ışık tutmak, çeşitli konuları içeren projelerimizi hayata geçirmek için çaba göstereceğiz. Başta Alman kurum ve kuruluşları ile ilişkilerizi geliştirerek, bölgemizde faaliyet gösteren diğer sivil toplum örgütleri ve derneklerle ortak çalışmalar yürüteceğiz. Gelmiş olduğunuz ilçelerimizde el sanatlarını, Almanya’da, diğer yabancı ülkelerden gelen ve birlikte yaşadığımız insanlarla paylaşma, onlara ülkemizin güzelliğini tanıtma açısından turizme katkı sağlamak konusunda bizlere düşen bazı görevler var. Birlikte üzerimize düşen yurtdaşlık görevini de yerine getirelim.

Dernekler kitlelerin birlikte hareket etmelerini sağlayan aracı kurumlardır. Bu kurumlara can verenler, işlevlik kazandıranlar, iyiye, güzele imza atanlar ise üyelerdir. Bir çatı altında kendi kültürümüzü yaşatmayı, başkalarıyla paylaşmayı, sergilemeyi sizinle gerçekleştirmeyi arzuluyoruz. Pek çok hemşehrimiz adres deştirmiş bulunuyor, kendilerine ulaşamıyoruz.Bu konuda da yardımlarınızı bekliyoruz.Üyeliğinizle, Zonguldak’ın gelecek aydınlık yarınlarına katkı sağlamış olacaksınız.Tatillerinizde ve akrabalarınızı ziyaretlerinizde mutlu ve yüzü gülen insanlarla karşılaşmanız sizleride mutlu edecektir.

Genc kardeslerimizin fikirlerine her zaman acik oldugumuzu belirtmekte fayda goruyorum. Önerilerinizi bekliyorum.

BIRLIKTE OLUSTURACAGIMIZ DUSUNCELER DOGRULTUSUNDA CALISMALAR YAPALIM.

Saygılarımla

Cemil ALBAY

Zonguldaklilar Kültür ve Dayanisma Dernegi

Basin Danismani


Translate »