Fikir olarak tarihi 2008 yilina kadar uzanan Saarland eyalatinde yasayan Hemserilerimizin Derneklesme düsüncesi 9.Dönem Avrupa Zonguldaklilar Dernegi Yönetiminin yapmis oldugu yogun ve yorucu girisimleri sonucu ilk adimlari gecen yil atilan Derneklesme süreci nihayet buldu.9. Dönemin devami olan Sayin Mehmet Karakulak Baskanligindaki 10. Dönem Avrupa Zonguldaklilar Dernegi Yönetiminin Bürokratik ve manevi destegini arkasina alan Saarland’li Hemserilerimiz büyük bir özveri ve istekle geceli gündüzlü calisarak mutlu sona ulastilar ve Saarland Eyaleti, Saarbrücken Karaelmaslilar Dernegi Lokalinin açılışıni ortak calisma karari aldiklari Avrupa Zonguldaklilar Dernegi Yönetimi ve Davetliler huzurunda yaptilar.

Karaelmaslilar Lokali Dualarla Acildi

Karaelmaslilar Lokali Dualarla Acildi

Avrupa Zonguldaklilar Dernegi Baskani Mehmet Karakulak Karaelmaslilar Derneginin Kurulusu konusunda misafirlere bilgi verirken.

Avrupa Zonguldaklilar Dernegi Baskani Mehmet Karakulak Karaelmaslilar Derneginin Kurulusu konusunda misafirlere bilgi verirken.

Bilindiği üzere, Saarbrücken kentinde yaşayan hemşehrilerimizin bir araya gelerek yaptiklari dernekleşme çalışmaları Subat ayinda yapilan secimle bitmisti.Secim sonrasi secilen Karaelmaslilar Dernegi Baskani Ismet Akyar ve Yönetimi arkasina aldigi büyük halk destegiyle iki ay gibi kisa bir sürede atil durumdaki bir dükkani sifirdan tamir ederek bu günkü hale getirmisler bu güzel ve anlamli sürec sonunda alttaki resim de de gördügünüz Hilal icindeki Madenci Figürlü dernek Lokalini acmislardir. Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği’yle koordineli kardes ve dost Dernek olarak faaliyet gösterecek olan ‘Karaelmaslılar’ derneğimizin açılışına Saarbrücken’de yaşayan hemşehrilerimiz büyük ilgi gösterdi.

Avrupa Zonguldaklilar Dernegi Başkanı Mehmet Karakulak,Saabrücken Karaelmaslilar Dernegi Baskani Ismet Akyar, Alman Polis Teşkilatı’ndan ve Alman kurumlarından davetli olarak katılanlar ve Dernegin üyeleri esliginde derneğin açılış kurdelesi kesildi. Görkemli dernek lokaline kavuşan Saarbrücken’deki hemşehrilerimiz, uzaktan gelen misafirlere açık büfe yöre yemeklerimizi sundular.

Acik Büfe de kus sütü yoktu desek az söylemis oluruz.Kadin Kollarini bu basarili organizeden dolayi tebrik ediyoruz.

Acik Büfe de kus sütü yoktu desek az söylemis oluruz.Kadin Kollarini bu basarili organizeden dolayi tebrik ediyoruz.

Özellikle Kadın Kolları’nın özveri ile açılışta gösterdikleri ilgi ve alaka taktire şayandı. Davetliler arasında Avrupa Zonguldaklilar Dernegi Başkanı Mehmet Karakulak kısa bir konuşma ile orada yaşayan vatandaşlara ‘hayırlı olsun’ dileğinde bulunarak, görevlileri tebrik eden bir konuşma yaptı.

Sevgili Hemserilerimiz burdan yurt disinda yasayan tüm vatandaslarimiza sesleniyoruz.Bulundugumuz Ülkelerde söz sahibi olmak, dikkate alinmak istiyorsak belirli bir gücümüz olmasi gerekmektedir.Bu güce ise anca ve anca birleserek Dernekleserek ulasabiliriz.Modern Dünya da bu gücün adi Lobicilik faaliyetleridir.50 yildir Almanya’da, Fransa’da, Belcika’da, Hollanda’da ve diger Avrupa Devletlerinde sesimizi gerektigi gibi duyuramiyorsak bunun tek sebebi Lobicilik faaliyetlerinde cok geri kalmamizdandir.

Bugün Saabrücken’li Hemserilerimize Derneklesmede yardimci olduk,yarin Hamburg, Berlin, Münih Sehirlerinde yasayan Hemserilerimizin de Dernekleserek birlik olmalari icin caba gösterecegiz kosturacagiz.

Lokalin Tamiri sirasinda yaptimiz ziyaret esnasinda cekildigimiz hatira resmi

Lokalin Tamiri sirasinda yaptimiz ziyaret esnasinda cekildigimiz hatira resmi

Zonguldaklilar derneginden Almanya Zonguldaklilar Dernegi olarak bi adim yukari cikmistik simdide Avrupa Zonguldaklilar Dernegi adini alarak ufkumuzu daha ilerilere, gözümüzü daha yukarilara diktik.Avrupa Zonguldaklilar Dernegi olarak tüm Avrupa Ülkelerinde Derneklesmis büyük Zonguldaklilar Dernegini kendimize hedef olarak sectik.

Hedefsiz bir toplum Kaptansiz gemiye benzer,Rüzgarin estigi yöne dalganin vurdugu yere gider gelir.

Bize bu Ufku hedef olarak gösteren Kaptanimiz Sayin Baskanim Mehmet Karakulak yönetimin de ki Avrupa Zonguldaklilar Dernegi Gemisi ilk Liman olarak Saarland Karaelmaslilar Derneginde Demir atmistir.Simdi hedefte baska limanlar var bakalim ikinci liman hangi Dernekte hangi sehirde kurulacak…