Almanya Zonguldak Kültür ve Dayanışma Derneği, Gelsenkirchen kentinde düzenlediği gecede salona sığmadı. Zonguldak milletvekili Ali İhsan Köktürk, gecede yaptığı konuşmasında, Zonguldak’ın Almanya’da büyüdüğünü söyledi.

Güneş Düğün Salonu’nda organize edilen gecede salon tıklım tıklım doldu.Gelsenkirchen’de yer yerinden oynadı. Akşam saatlerinde salonda yerini alan binlerce davetli, gece geç saatlere kadar doyasıya eğlendi.

gece02

Almanya Zonguldaklılar Gecesi’ne katılan türkücü Ramazan Çelik sahnede türküler söylerken kendisine köçekler eşlik etti.

Türkiye’den gelen davetlilerin protokol masasında yelerini almasının ardından program dernek başkanı Mehmek Karakulak’ın selamlama konuşması ile başladı. Karakulak yaptığın konuşmada katılımcılara ve üyelere teşekkür ederek derneğin çalışma faaliyetleri konusunda mesajlar verdi.

Daha sonra konuşan Zonguldak milletvekili Ali Ihsan Köktürk, Zonguldak Havzası’ndan Almanya’ya çalışmaya giden “Türk işçisinin harihsel göç hareketi” konusunda bir değerlendirmede bulundu.

gece03

CHP Zonguldak milletvekili Ali Ihsan Köktürk (ortada) gecedeki konuşmasında, birlik ve beraberlik mesajı vererek büyük alkış topladı.

CHP’li Köktürk; ” 60’lı yıllarda  Zonguldak Havzas’ından kafile kafile yola çıkarak, dilini , örf ve adetlerini bilmedikleri kilometrelerce uzakta Almanya’yı ikinci vatan olarak seçti. Yıllar içinde çok büyük sıkıntılarla karşılaşıldı. Önce bekar evlerinde, sonra gottolarda yaşam mücadelesi verildi. Birikimlerinizi her zaman unutmadığınız, hep içinizde tuttuğunuz köyünüze, ilçenize yatırımlar yaparak ülke ekonomisine katkılar yaptınız. Bu sayede Zonguldak’ın gelişimine öncülük ettiniz. Bu kadar fedakarlığınıza ne kadar teşekkür etsek azdır diye düşünüyorum. 1924 yılında il olan Zonguldak küçülüyor. Bunu siyasi söylem olarak algılamayın. İlimiz sürekli göç vermekte. Cumhuriyetin ağır yükünü sırtında taşıyan Zonguldak, 5 bine yakın maden işçisini iş kazalarında kaybetmiştir. Ama diğer taraftan Zonguldak nüfusunun Almanya’da büyümesinin gururunu yaşıyoruz.Her alanda başarılara imza atan hemşehrilerimiz ile gurur duymaktayız. Şunu da belirtmek isterim; geçmişte yaşadığınız sıkıntıları şimdi de Türkiye’de çocuklarınızın yaşadığını görmek beni derinden üzüyor.” diye konuştu.

Köktürk konuşmasını şu sözlerle sürdürdü;

“Hedefimiz küçülen Zonguldak olmalı Hangi siyasi görüşten olursa olsun. ama Cumhuluriyetin kuruluş yıllarındaki gibi Zonguldak’ı büyütmek olmalı. Bütün belediye başkanlarımızla aramızdaki o küçük ayrılıkları kaldırarak, aramızda bulunmayan siyasi parti temsilcilkeriyle sadece Zonguldaklı olmanın ruhunu öne çıkarmalıyız. Hem Zonguldak’ta, hem de Almanya’da yeniden birlikte yaratmalıyız. Yeni dönemde birlik ve beraberlik dayanışmamızı ileri noktalara taşıma çabası göstermeliyiz” sözleri salonda  alkış topladı.

Ardından konuşan AK Parti Zonguldak millet vekili Ercan Candan da birlik ve beraberlik mesajları verdi. Candan konuşmasında Zonguldak’ta yapılamayanın Almanya’da gerçekleştiğini ifade ederek, ” Zonguldak’ta başaramadığımız Almanya’da başarılmış. Burada yaşayan Zonguldaklılar bir bütün olmuş koca salona sığmadılar. Bir o kadar da insan salona girmek için  dışarıda bekliyor. şunu fark ettim. Almanya’da birliktelik sağlanmış” diyerek, Candan, dernekte  görevli, özveri ile  çalışan ve emeği geçenlere teşekkür etti.

gece10

Siyaset arenasında karşılıklı şataşmalar sonrası, Almanya’da buzları eriten Çaycumalı belediye başkanları, anlamlı davranışı sergileyerek sahnede beraber oynadılar. Bu görüntü salondakileri bile şaşırttı.

Ardından kısa kısa konuşmalar yapan belediye başkanları da birlik beraberlik mesajlarları vermesiyle salonda çoşkunun arttığı gözlendi. Gecenin program akışı başlamasıyla Çaycuma eski belediye başkanı Mihhat Gülşen ile yeni başkan Bülent Kantarcı’nın sahnede beraber oynamasıyla heyecan ve çoşku doruk noktaya ulaştı.

Gecede Zonguldakspor forması, adının açıklanmasını istemeyen bir Zonguldaklı işadamı tarafından 5 bin Avro’ya satın alındı. Gece geç saatlere kadar süren eğlencede  Bolulu ses sanatcısı Ramazan Çelik’in sahnesi alması, sevenlerinin sahne önüne akın mesine etmesine neden oldu.

gece11

 

gece06

Çaycuma Esnaf Odası Başkanı Hayri Kandemir ve Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam bir arada.