Müzik ve Koro Grubu

IMG_0050

Müzik ve Folklor Gruplarından Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Kutucu

Müzik ve Folklor Gruplarından Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Kutucu yıllık faaliyet raporu ile ilgili açıklamada bulundu.

2011’den bu yana derneğimiizin Müzik ve Folklor guruplarından sorumlu Kutucu, 5 ile 16 yaş gurupları arasında folklor eğitimi alan gençlerin eğitini Öğretmen Ali Çumbul ile beraber yürüttüklerini belirtti.

Gelsenkirchen ve çevresinden bir araya getirdikleri çocuklar ile bir okulun spor salonunda her hafta Salı günleri Folklor dersleri, Cumartesi günleri ise kesintisi,z müzük guruplarına dersler verildiği kaydetti.IMG_4483

4 yıldır derneğin folklor çalışmalarında hizmet verdiğini anlatan Kutucu, ” gurubu bir araya getirmek kolay olmadı. 30 civarında öğrenci ile başladık, bu gün 100’ün üzerinde öğrencimiz var. Bu gurubun oluşması için öğrencilerimizin ebeveynleri ile irtibata geçtik. Çocuklarımız boş zamanlarında eğitim merkezimizde çeşitli oyunları başarı ile sahnelemelerine en çokm da onlar sevindi.

kutucu; ” farklı yaş katogorilerindeki çocuklarımıza sahne gösterilerine hazırlık öncesi çok sıkı çalışmalar yapmaktayız. Sosyal alanda kültürel  faaliyet yürüten çevre dernekleri etkinliklerine folklor gurubumuzu davet ediyor. Çocuklarımız 8 ayrı dalda yöre oyunları oynamakta. Daha da geliştirmeye çaba göstermekteyiz. Büyük ve küçük yaşlarda iki gurup çalışmalarımız devam etmekte. Senenin ilk altı ayında yoğun teklifler geliyor. Düğünlerden bile davet almaktayız. Çocuklarımız yöresel kıyafetler ile sahnelerde beğeni kazanıyor. Bu da bizi çalıştırıcı olarak sevindirmekte. ” dedi. IMG_0097 IMG_4608 IMG_4609

Kutucu, muzik gurupları konusunda ise şunları söyledi:

” İki gurup halinde dersler veriyoruz. Saz ve Gitar dersleri dışında talep olması halinde ney ve keman dersleri verebiliriz.  Konservatuar mezunu Saz hocamız Zafer Kurt ve Gitar hocamız Fatih Tulumcu ile birlikte çalışıyoruz. Foklor ve müzük guruplarında 100’ün üzerinde öğrencimiz bulunmakta. Bir öğrencimiz bu gün aldığı derslerle, geriden gelenlere eğitim veriyor.” diye anlattı.

Ruhr Havzası’nda pek çok etkinliklere katılan foklor gurubunun başarılı oyunlar sergilediğini anlatan Kutucu;

” Aachen yakınlarında Hückelhofen , Oberhausen, Ahlen, Bielefeld, Olelde, Essen, Bochum, Dortmund, Gladbeck, Gelsenkirchen, Bottrop, Duisburg, Düsseldorf gibi kentlerde sahne aldık. Gelsenkirchen’den 600 km uzakta olan Saarbrücken kentinde derneğimiz bünyaesinde yeni bir şubemiz faaliyete geçti. İnşallah 2015 yılında oralaralara da gider sahneler çıkarız.IMG_0058

Kutucu ilgi duyanların 0173/ 861 72 85 nolu telefondan müracaatlarını beklediklerini kaydederek, gruplardaki öğrenciler, her türlü sorun ve isteklerini e- mail yoluyla  info@zonguldaklilar.org adresine yazabileceklerini açıkladı.

Gelsenkirchen gecresi olmak üzere Ruhr Havzası’ndaki çeşitli kentlerde düzenlenen etkinliklerde sahne alan folklor gurubumuz ile saz ve gitar gurupumuzdan fotoğraflar.

IMG_4335 IMG_4343 IMG_4503 IMG_7531 IMG_7692


Translate »