Damak tadı dönerimiz Fransa’da çağ atladı.

Fransa'da Döner çağ atladı. Foto: Tansu Sarıtaylı (Paris)

Fransa’da Döner çağ atladı. Foto: Tansu Sarıtaylı (Paris)

Merkezi Almanya’nın Münih kentinde bulunan Fraunhofer Enstitüsü, Fransa’da  Omega 3 yağı ile hazırladıkları dönerin tanıtımını yaptı.

Fransa’nın Beauvais kentinde “ KM2” adlı Türk restoranında Dana ve Tavuk Döner içinde yağ katkısı olarak ilk kez Omega 3 yağının kullanılması ile döner çağ atladı. Tanıtımı Fransa’dan başlatılan Omega 3, 8 yıllık araştırmanın ürünü sağlığa zararsız bir besin ürünü olduğu ifade edilmekte.

Fraunhofer enstitüsü uzmanlarından Faruk Şahin konu hakkında açıklamalarda bulunarak şöyle dedi:

“Almanya’dan özel olarak gelen Fraunhofer enstitüsü uzmanlarından Faruk Şahin, Konu ile ilgili “Döner kebaba omega 3 asitleri katmamaız aslında Almanya’da başladı. Alman hükümetinin dileğiyle yola çıkıldı. Ama döner kebabı daha sağlıklı yapın denilmedi. Bu fast food diye adlandırdığımız Hamburgerleri, Pizzaları bunlar daha da sağlıklı olsun diye yola çıkıldı. Bunu başaracak bir enstitü gerekiyordu, Avrupa’nın en büyük bilim ve araştırma enstitüsü Fraunhofer  bu görevi üstlendi. 5 veya 8 yıllık bir çalışma sonucu bu neticeyi ortaya koydu. Netice nedir ? Onu da anlatmaya çalışayım.

…..

Geniş kapsamlı haberin detayları, Paris’te gazeteci Tansu Sarıtaylı yönetimindeki www.hodrimeydan.net sitesinde yer alıyor.