Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Almanya Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği’nin 7 Kasım Cuma günü Almanya’nın Gelsenkirchen kentinde düzenleyeceği geceye katılmak üzere geldiği Almanya’da hemşehrileri ile kaldığı Hotel’de bir araya geldi. Kantarcı’yı kaldığı Hotel’de Almanya Zonguldak Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Karakulak ve Başkan yardımcısı Mustafa Tellioğlu ziyaret etti.
Bulent Kantarci

Olpe kenti yakınlarındaki Lehnenstadt ilçe Belediyesi ile sosyal ve kültürel çalışmalar geliştirmek üzere belediye yetkilileri ile önümüzdeki günlerde bir araya gelecek olan Kantarcı, Özel Haber’in sorularını yanıtladı.

Lehnenstadt ile Çaycuma Belediyesi arasında iletişim köprüsü kurmakta öncülük yapan ve ilçe belediyesi meclis üyesi, yabancılar sorumlusu görevini sürdüren Çaycumalı Nedim Kalembaşı’na ve Lehnenstadt belediye başkanına teşekkür ederek sözlerine başlayan Kantarcı, Lehnestadt ilçesi belediyesi ile yapacakları temaslarda Alman belediyecilik işleyişi konularında incelemelerde bulunacaklarını açıkladı.

Yararlı bir ziyaret olacağına değinen Kantarcı, önümüzdeki günlerde gerçekleşecek temaslara, Çaycuma Belediye birimlerinde çalışanların da Almanya’ya gelerek görüşmelere dahil olacağını ifade etti. Çaycuma nüfusuna eşdeğer Alman belediyesinde çalışmalar konusunda bilgilenmek üzere bu ülkeye geldiklerinden söz eden Kantarcı,
” burada yapacağımız araştırma ve incelemeler sonrası Çaycuma Belediyesi’nde neler yapabileceğimizi göreceğiz. Belediyemizi güçlendirmek için burada yapacağımız temaslar ile çok olumlu izlenimler ile Türkiye’ye döneceğiz.”diye ifade etti.

20141103_215854

Daha önce Almanya’ya fuar ziyaretleri yaptığını söyleyen ancak belediye başkanı olarak ilk kez Almanya’ya gelen Kantarcı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülke olarak biz de başarılıyız ve biryerlere gelmek için mücadele ediyoruz. Türkiye’de çok hızlı bir değişim var. Biz nereye koştuğmuzu biliyoruz, ancak bunu nasıl yapacağımız ile ilgili problemimiz var. Ülkemizde benim tasvip etmediğim bir siyasi gelişme belki bizim hızımızı kesiyor. Çaycuma için çok güzel işler yapacağımıza inanıyorum ve bu işleri yaparken de mucize aramaya gerek yok. Buralarda çok güzel çok güzel şehircilik ve belediyecilik uygulamaları yapılmış. Bunları taklit etmek değil ama bize özgü yorumlama ile Almanya’daki hemşehrilerimizin Çaycuma’ya geldiklerinde, buralarda güzel, yaşanacak yer olmuş dedirtmek istiyorum.”

Göreve geldiğinden kısa bir süre önce Çaycuma Otogar’da yaptığı düzenlemeler ile sert tepkilere maruz kalan Kantarcı, “düzenlemeler radikal mi olmalı ? sorusunu; ” Belediye başkanlığı farklı bir şey. İnsanları ikna etmek ve kabul ettirmek durumundasınız. Ayrıca yapılanların da onların yararına olduğunu anlatmak durumundasınız. Populist politikalarla yapılması gereken basit şeylerin yapılmaması ve ertelendiği için bu hızlı uygulama benim dönemime denk geldi. Bunları biz emri vaki şeklinde yapıyoruz. ” diye cevapladı.

Çalışmaların çok geriden geldiğine değinen Kantarcı, mevcut belediye binasının babası döneminden kalma bir binanın halen hizmet verdiğni ifade ederek; ” 50 yıl önce babamın yaptığı binada hizmet veriliyor. Yeni bir binanın yapılması radikallik mi sayılır yoksa, hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi mi? Örneğin; Pazar yeri 50 yıldır cadde cadde gezmiş. bir bir tarafta, diğeri bir tarafta. Bunları bir araya toplamak aklın ve mantığın gereğini yerine getirmektir. Çaycuma’nın her yerinde münibüs duraklarını bir yere toplamak radikal bir uygulama değil. Şunun da altını çizerek belirteyim. Ben toplumun mutabakatını arayarak yapıyorum. Halkı tedirgin edecek bir işe kesinlikle girmiyorum. Zaman içine ne sığrırabilirsem biz onları yapacağız. Benim programım yoğun. Çok şey yapmam topluma bağlı. Diyorum ki;” iyi anlatalım, çok şey yapalım ve açığı kapatalım.” dedi.

-“ADAMINA GÖRE MUAMELE YAPMAYACAĞIZ”

Çaycuma’daki çevre düzeni konusunda görüşlerini açıklayan Kantarcı; ” Beir belediye başknının oğlu olarak, hep bir belediye başkanı gibi düşünürdüm ve Çaycuma’da neler yapılacağını biliyordum. Bu gün de biliyorum. Yapılacak projelerin hepsi hazır. Biz gelişmiş ülkeler ile aramızdaki farkı ne kadar zamanda kapatacağız ? Bir Filyos Çayı var içine çöpler ağaç molozları dökülmüş. Avrupa’da yerleşim yerinin içinden nehir geöiyor ve o nehirler oralara hayat veriyor. Filyos Çayı çok güzel bir nehir. Kullanmasını beceremediğimiz için can alan bir nehir olmuş. Bundan sonra da onu Çaycuma’ya hayat veren bir nehir haline getireceğiz. Biz çalışacağız üreteceğiz ama bir şey yapmıyacağız. “adamına göre muamele yapmayacağız” adaletli davranacağız. belediye’de haksız uygulamaları ortadan kaldıracağız.

-” DAR KALIPLAR İÇİNDE DÜŞÜNEN BİRİ DEĞİLİM “

Kantarcı; ” Ben dar kalıplar içinde düşünen biri değilim, yapılması gereken daha çok işler var. Yapmak istediğim hizmetlerden daha fazlasını yapmak istiyorum. Bizim Almanya’dan güzel olmamamız için hiç bir neden yok.” diye söyledi.

Siyasetten uzak durduğunu dile getiren Başkan Kantarcı, sözlerine şöyle devam etti:

” Çaycuma için yapılması gereken çok iş var. Yapılması gerekeni aşmanın zamanı geçti. Çaycuma ve yöresinin sorunlarını öteden beri biliyorum. Siyasetten hep uzak durmayı tercih ettiğim için kazanılması gereken en zor seçimi kazandım. Seçim döneminde kendimi tanıtmak için çok terledim. kendimi hizmete adadım, benim için dört buçuk yıl gibi bir zaman sürecinde hizmet askerliği var. Ne yazık ki Zonguldak talan ekonomisine hakim olduğundan ilerleme kaydedilemedi. Zonguldak, Çaycuma ve Devrek arasında yerleşim için bağ kurulamamış, bu gün olunması gereken yerde malesef olamamışız.”

Babası bir maden işcisi olan ve Almanya’ya yedi yaşında gelen, 22 yıldır Lehnestadt ilçesi belediye meclisinde Uyum Başkanı görevi yapan Nedim Kalembaşı da yaptığı açıklamada, birlikte çalıştığı belediye başkanını, küçük yaşlarda Türkiye’de tatil geçirmiş ve Türkleri iyi tanıyan biri olarak tanımladı.

Kalembaşı şunları söyledi: “iki dönem 6 yıl belediye başkanı olarak görev yapmakta olan Stefan Hundt’un Türklere sampati duyan biridir. Çaycumalı olmam dolayısıyle bana Çaycuma belediyesinde neler olup bittiğini sorardı. Buradan doğan bir ilgiyle, belediye seçimini kazanan sayın Kantarcı’ya yazdığı bir mektubu ilettim. Başkan Kanatrcı’nın da mektuba cevap vermesiyle kendilerini Almanya’ya davet etti. 2015 Mayıs ayında Lehnestadt Belediyesi de Çaycuma’yı ziyaret edecek. Karşılıklı ziyaretler, bilgi alış verişi ile ilerleyeceğini umuzoruz. Özelikle de buradaki İtfaiye sisteminin Çaycuma’da uygulanmasını istiyoruz.” diye açıkladı.

Haber ve fotoğraflar: Cevdet Albay