Gelsenkirchen Belediyesi’nin geleneksel  “2015 Yeni Yıl Balosu”,  Belediye Kültür Saray’nda yapıldı.

Ev sahipliğini Sosyal Demokrat Parti’li   (SPD) Belediye Başkanı Frank Baranowski’nin yaptığı, Gelsenkirchen Belediye Kültür Sarayı’nda yapılan, 350 dolayında davetli katıldı.balo1

Bölgenin, yıllık önemli buluşması olarak nitelendirilen Yeni Yıl  Balosu, Federal  ve Avrupa Parlamentosu düzeyinde  ünlü siyasetçileri bir araya getirdi. (CSU) Alman siyasetçilerden Bavyera Eyaleti eski  başkanlarından Edmund Stoiber’in davetli olarak katıldığı baloya, Gelsenkirchen eski belediye başkanlığı görevinde bulunmuş,  Kuzey Ren Vestfalya eyaleti eski Ulaştırma Bakanı, Federal Parlamento  Milletvekili Ortadoğu Uzmanı Oliver Witke (CDU), Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Avrupa Parlamentosu Milletvikili Gabriele Preuss katıldılar.

Derneğimizi temsilen dernek başkanımız Mehmet Karakulak ve Medya sorumlumuz Ayhan Gidici katıldı.  Yeni Yıl Balosu’nun, Gelsenkirchen Türk Öğretmenler Derneği, kentin Belediye meclis üyelerimizden hemşehrilerimiz Nazahat Kilinç ve İlhan Bürkrücü konukları arasındaydı.

Gelsenkirchen Belediye başkanı Baranowski yaptığı konuşmada, Fransa’da bir gazeteye düzenlenen baskında 12 kişinin katledilemsi konusuna değinerek, İslam dinine yönelik kötüleyici söylemleri kabul etmediklerini belirterek, ” kentimizde çok sayıda müslüman yaşamakta, bizim onlarla hiç bir sorunumuz yok. Onlar ile beraber yaşamaktayız. Son dönemlerde islam dinine yönelik söylemleri kabul etmiyor, bunları yapanları da  kınıyoruz. islam öldürmeyi emretmiyor, ” dedi.IMG_2390

Başkan Baranovski, Gelsenkirchen halkının kentte yaşayan yabancılarla hiç bir sorunu olmadığını, yapılan ortak çalışmalarda sivil toplum kuruluşları ile birlikte üretilen yararlı projelerden yararlanıldığını ifade etti.

Başkan Karakulak baloda Avrupa Parlamentosu milletvekilleri ve Bavyera Eyaleti eski başkanı Edmund Stober ile görüşme fırsatı bulduğunu ifade ederek şunları söyledi.

“Kentin yıllık geleneksel balosuna aldığımız davet bizleri son derece memnun etti. Kent belediyemiz ile uyum içinde çalışmalarımız derneğimizi güçlendirmesine vesile olmakta. belediye başkanımız ile beraber  Sayın Stoiber ile konuşma fırsatı buldum. Kendilerine derneğimiz hakkında kısa bilgiler aktararak, Münih kentinde yaklaşık 60 bin dolayında hemşehrilerimizin yaşadığını, orada bir şube açma hazırlığı içinde olduğumuzu, önümüzdeki haftalar içinde yapılacak açılışa davetim üzerine,” eyalet başkanımızı da alarak memnuniyetle açılışınıza gelirim” sözleri bizleri çok memnun etti. Münih’de şubemizin açılış günü için oradaki hemşehrilerimiz gayret ve çaba içindeler. Görkemli bir açılış için Münih kentindeki hemşehrilerimizden haber beklemekteyiz” dedi. Karakulak AP milletvekili Gabriele Pruess’un dernek yöneticilerini Brüksel’e davet ettiğini de sözlerine ekledi.