Arşiv


ALMANYA- ZONGULDAKLILAR DERNEĞİ’NE BAŞBAKANLIK’TAN SERTİFİKA

Merkezi Almanya’nın Gelsenkirchen şehrinde bulunan Almanya-Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği’nin başkan ve yönetim kurulu üyeleri, Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı tarafından düzenlenen eğitim seminerine katıldı.

FİKRİ ERDEM

ZONGULDAK (İHA) – Merkezi Almanya’nın Gelsenkirchen şehrinde bulunan Almanya-Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği’nin başkan ve yönetim kurulu üyeleri, Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı tarafından düzenlenen eğitim seminerine katıldı.

Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nın, yurt dışında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarına yönelik, “Kapasite geliştirme eğitim programı“ kapsamında 4. eğitim seminerinin Almanya Zonguldaklılar Derneği’nin de katılımıyla Almanya’nın Başkenti Berlin’de tamamlandı. Söz konusu eğitim programına sadece kendi derneklerinin katıldığını ve sertifikayı YTB Daire Başkanı Gazali Çiçek ile başkan yardımcısı Mesut Aşçı’nın elinden aldıklarını ifade eden Almanya Zonguldaklılar Derneği Başkanı Mehmet Karakulak, ”Düzenlenen seminer ileride yapacağımız çalışmalarımıza büyük ölçüde ışık tutacak” dedi. Karakulak, “Almanya’da bir göçmen toplumu olarak ileriye yönelik dil, din, kültür ve adetlerimizi sağlıklı bir şekilde koruyabilmemiz için yeni nesillere bu konularda eğitim verebilmek için maddi manevi imkanlara sahip, kendimize ait eğitim salonlarına, sosyal tesis, mekan ve eğitimi personel imkanına sahip olabilmemiz için kurumların desteğine ihtiyaç duyulmaktadır” diye konuştu. Eğitim seminerinin ardından Almanya Türk Göçmenleri Vakfı Genel Başkanı Kenan Kolat’la da görüşen Mehmet Karakulak,” Genel başkanımızla Almanya’da yaşayan yeni neslin konumu, gençlerimizin hapishanelere girmeleri, Türk kökenli göçmenlerin çoğunun Türk kökenlerden uzak yaşamaları ve bu konulara çözüm üretilmesi konularında kendileri ile bilgi alışverişinde bulunduk” dedi.

 ALMANYA ZONGULDAKLILAR DERNEĞİ’NDEN DEVREK’E ENGELLİ ARACI


Almanya-Zonguldaklılar Derneği tarafından Devrek ilçesinde 18 yaşındaki engelli bir gence tekerlekli sandalye hediye edildi.
ZONGULDAK (İHA) – Almanya-Zonguldaklılar Derneği tarafından Devrek ilçesinde 18 yaşındaki engelli bir gence tekerlekli sandalye hediye edildi.

Devrek ilçesine bağlı Güzelyurt köyünde yaşayan doğuştan yürüme engelli Şennur Çimşir’in tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olduğunu öğrenen Almanya- Zonguldaklılar Derneği Başkanı Mehmet Karakulak, Almanya’dan kalkıp Çimşir Ailesi’ni yaşadığı köyde ziyaret etti. Karakulak, Almanya’dan beraberinde getirdiği engelli aracını Şennur Çimşir’e hediye etti.

Kızının doğuştan bedensel engelli olduğunu belirten anne Şengül Çimşir, ”Bu aracın bize ulaştırılmasında emeği geçenlerden Allah razı olsun. Kızımın böyle bir araca ihtiyacı vardı. Çok eski bir araçla kızımı gezdirmeye çalışıyordum, bu hem benim için hem de kızım için çok zor oluyordu. Artık çok daha rahat kızımı gezdirebileceğim.” dedi.

Almanya- Zonguldaklılar Derneği Başkanı Mehmet Karakulak da, ”Yurt dışında bu yıl içerisinde iş adamlarımızın katkılarıyla düzenlediğimiz bir kampanya ile yeteri miktarda ilimize engelli aracı temin ettik. Bu araçlar resmi birimlere tarafımızdan teslim edildi. Biz dernek olarak her ne kadar eğitim ağırlıklı faaliyetler yapsak da, zaman düzenlediğimiz kampanyalarla engelli vatandaşlarımıza da destek olmaya gayret gösteriyoruz. Bu anlamda Şennur Ailesi’ne de destek olmak istedik.” dedi.”

Kemik iligi ve Kökhücre toplantisi

Kan Kanseri ve Kemik İliği
Bagışı konusunda Bilgilendirme Toplantısı

”Sadece Almanya’da her 45 dakikada bir kişi kan kanserine yakalanıyor ve bu kişilerin büyük bir kısmı çocuk ve genclerden oluşuyor. Hastaların çoğunun iyileşebilmesinin tek yolu sağlıklı kemik iliği naklidir. Bu konuda Almanya Zonguldak Kültür ve Dayanışma Derneği olarak DKMS (Alman Kemik İliği Bağış Bilgi Bankası) ile beraber halkımıza bilgilendirme toplantısı düzenliyoruz. Ateş düştüğü yeri yakmasın” Devamı

Çocuklarimiz okulda nasil basarili olurlar

Çocuklarımız okulda nasıl başarılı olur ? isimli Gelsenkirchen’de bir seminer düzenlendi. Seminere cogunlugu bayan veliler, Gelsenkirchen Emniyet Müdürlüğü’nde görevli Zonguldaklı Komiser Yıldıray Kara, Meslek öğretmeni Özgür Gazioğlu, Gelsenkirchen Uyum Meclisi Başkanı Osman Duran, Gelsenkirchen Belediye Meclis Üyesi Ali Akyol ve dernek üyeleri katıldı.
Gönüllü Eğitim Uzmanı Şenol Erbay, çocuklarımızın Almanca dilini daha iyi konuşabilmeleri için önce ana dillerinin öğrenilmesinin daha faydalı olacağını belirtti. Devamı

 

 

 

Gece için genis kapsamli toplanti

Geniş kapsamlı toplantıyı 01.02.2010 tarihinde dernek lokalimizde gercekleştirmiş olduk.Davetimize, geçmiş dönem başkanlarından Ertuğrul Türkyılmaz, Hikmet Ulupınar, Recep Kahya ve yönetim kurulu ile iş adamalrından Serdar Develi, Mustafa Telli, Sadettin Kuloğlu, Niyazi Çorukcu, Şaban Meziroğlu, Kenan Oruc, Soner Korkar, Yalcın Yirmibeşoğlu, Ziya Karaadak ve şuanki yönetim kurulu katıldı. Toplantının amacı 2010 yılında yapılacak olan Essen Gruga Halle’deki gece için fikir alış verişinde bulunmak amacı ile yapılmıştır. Devamı

 

Kurban Bayrami Söleni

Almanya Zonguldaklılar Derneği olarak, Gelsenkirchen Güneş Düğün Salonun’da Kurban Bayramı şöleni düzenledik. İlk defa düzenlenen bayram şölenine ilgi büyük oldu.

Şölene, Türkiye’den Zonguldak İli Karaman Belediye Başkanı Mustafa Kalaycı, Essen yabancılar meclisi başkanı Muhammet Balaban, Devamı….

 

Gelsenkirchen Emniyetinin vermis oldugu seminar

Gelsenkirchen Polisinden sayın Schacht’ın genclere ve ailelere internet, SMS, ceptelofonu, uguşturuce ve şitdet üzerine AWO-Bismarck’da seminar verdi. Sayın Schacht’ın bildirdiğine göre genclerimize şimdiden sahip cıkmamız ve gencleri bu konuda gelecekte neler ile karşılaşacakları konusunda bilgilendirmede gec kalınmamasını ve cocuklarımızı bildirmemizi dile getirdi. Bu seminere cok sayıde veliler ve gencler ilgi gösterdiler. Bunun gibi faydalı seminerlerin devamını istediler veliler dernegimizden. Devamı

 

Üyelerimiz ile iftar yemeginde bulustuk

Dernegimizin bu yılkı iftar yemeğini Almanya’nın Marl kentinde bulunan DITIB Fatih Camii’nde verdik. Davetimize, Essen Yabancılar Meclisi Baskanı Muhammet Balaban, Almanya Zonguldaklılar Derneği eski başkanlarından Aydın Cimen, Ertugrul Turkyılmaz, Adem Çukur, Hikmet Ulupınar, Recep Kahya, Avrupa Bartınlar Derneği Başkanı Sezai Cagdaş, Karabük- Yeniceliler Derneği Başkanı Yüksel Koymat ve cok sayıda üyelerimiz katıldı. Devamı

 1. Yaz Senligi

GELSENKI.RCHEN- Almanya’da Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği olarak 1. Yaz şenliğimizi 20-21 Haziran 2009 tarihlerinde düzenledik.

Gelsenkirchen şehrindeki Armenia Ückendorf Futbol Stad’ında yapılan ve iki gün süren şenliğe Küzeyren Fesfalya Bölgesi’nden 15 futbol takımı ile 100 yağlı güreşçi katıldı. Sezai Çağdaş, ve Ebru Ünal’ında sahne aldığı şenlikte, yöresel yemeklerimizide sergilendik.Devamı….

 

2009 Tavla Turnovasi

Dernek lokalimizdeki ilk etkinlik 12.04.2009 pazar akşamı düzenlemiş olduğumuz tavla turnuvasına ilği büyüktü. Tavla turnuvasına katılan Ünal Nas, Mehmet Ayaş, Recai Aksu, Mehmet Altay, Şener Karatal, Gürdal Mutlu, Soner Karademir, Kadir Akdilek, Sabahattin Akdilek, Metiner Ceribaş, Muhammet Karagülmez, Hikmet Ulupınar, Kemal Ulupınar, Yılmaz Tabakoğlu ve Ziya Karaadak. Çok çekişmeli geçen karsşılaşmalar sonunda Ziya Karaadak ile Sabahattin Akdilek arasında geçen final karşılaşmasını Ziya Karaada 5-4 kazanarak birinci oldu. Turnuvaya katılan tüm arkadaşlarımıza teşekkür eder yeni etkinliklerde görüşmek dilegiyle. Yönetim Kurulu Adına Turnuva sorumlusu Sabahattin Akdilek


Translate »