Değerli hemşehrilerimiz,

60’lı yıllarda  Karaelmas Diyarı’ndan gurbete çıkan çok sayıda hemşehrimiz ekmek parası kazanmak için acı vatan Almanya’ya geldi. İkinci Dünya Savaşı’nda müttefik ülkelerin bombardımanında yerle bir olmuş, ekonomisi çökmüş Almanya’ya ya Türkiye’den  işgücü göçü  başladı, o yıllarda Zonguldak maden ocaklarında çalışanlar yaşadığımız Almanya’ya geldi.

Aradan yıllar geçti. zaman tünelinde pek çoğumuzun Almanya’daki yaşantısında unutuymayacak acı yaralar bıraktı. Bu ülkede iyi günler yaşayanlarda oldu. Bazıları aramızdan ayrıldı, kimileri memlekete geri döndü. Yarımız orada , yarımız burada kaldık. Yaşadığımız Almanya bizlere vatan oldu. Onca yıl bu ülkede çalışanlar arasında unutulmayacak pek çok hatıralar yaşantımıza iz bıraktı.

60’lı yıllarda Almanya’ya büyüklerimiz anılarla dolu hikayelere sahip. Elinizdeki fotoğrafları unutamadığınız anıları da ekleyerek bize gönderin yayınlayalım. Fotoğraflarınızı digital ortama getirdikten sonra bize ulaştırabilirsiniz. Bunun için yönetim kurulu arkadaşlarımızı aramanız yeterlidir. Yada anasayfada bulunan  iletişim Link’inde mevcut e.posta adreslerine ulaşabilirsiniz.

Hemen altta bulunan link’i tıklayarak Türkiye’den Almanya’ya olan göç ile ilgili yazıyı okuyabilirsiniz

Sağlık dolu günler dileriz.

AlmanyayaGöçTarihi