Almanya’da bulunan Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, Perşembeli gurbetçileri ile bir arada toplamak için çalışmalar yürütüyor.

Almanya Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği’nin (AZKD) 7 Kasım Cuma akşamı Gelsenkirchen kentinde düzenleyeceği geleneksel geceye katılmak üzere bu ülkeye gelen İnam, gurbetçi Perşembelileri bir araya toplamak için temaslar yürütüyor.

ismail_inam01

Persembe Belediye Belediye Başkanı İsmail İnam (soldan 2.) ve Çaycuma Esnaf Odası Başkanı Hayri Kandemir, Gelsenkirchen kentinde bulunan Almanya Zonguldaklılar Derneği’ni ziyaret ettiler.

AZKD’nin Gelsenkirchen’deki lokalini ziyaret eden İnam, Yurtdışında bulunan gurbetçilerin fikir ve önerilerinden yararlanmanın fayda sağlayacağını ifade etti. İnam, “ Perşembemiz için hep birlikte el ele çalışmayı faydalı görüyorum, onların fikir ve düşüncelerini önemsiyoruz. Almanya ziyaretimde ulaşabildiğim, hemşehrilerime ile görüşmelerde bulunacağım” açıklamasında bulundu.

Çaycuma Esnaf Odası Başkanı Hayri Kandemir ile birlikte Zonguldaklılar Dernek lokalini  ziyaret etti. Kenan Albayoğlu’nun da hazır bulunduğu lokalde,  Başkan İnam konuya ilişkin şunları söyledi:

“ Bu benim ilk yurtdışı ziyaretim. Bu ziyaretim esnasında Almanya’da yaşayan Perşembeliler ile bir araya gelebilmek ve onlarla sohbetlerde bulunarak, fikirlerinden ve önerebilecekleri projelerden yararlanmak istiyoruz. Beldemiz artık eski günlerinden uzaklaşmalı. Belediye başkanı olarak, benim görevim Perşembe’ye hizmet vermek. Bu hizmeti verirken de halk ile bütünleşmek gerekiyor. Onların sorularını yanıtlamak ve onlardan gelecek önerileri dinlemek. Bu düşünce ile Almanya’da yaşayan, Perşembe ve çevresinde ikamet eden gurbetçilerimiz ile yakın temaslar içinde bulunmak istiyorum. Bilindiği gibi. Çaycuma Belediyesi’nde bir Kent Konseyi kuruldu. Biz de Perşembeliler olarak böyle bir girişim ile çok yönlü faydalı çalışmalar yapmak istiyoruz. Bu çalışmanın bir de Perşembe ayağı olacak. Yurt dışında yaşayan gurbetçilerimiz de Almanya’da bir çalışma gurubu oluşturmuş olacak. Öneri ve istekler bir masada toplanarak değerlendirilecek” dedi.

Başkan İnam, ayağının tozu Almanya’da, özellikle de hemşehrilerimizin yoğun olarak yaşadıkları şehirlerde bulunanlar ile fikir alış verişi temaslarına başladı. Girişimin biraz zaman alabileceğini belirten İnam, “ ilk adımı Almanya’dan başlatmış olacağız, devamını önümüzdeki zaman sürecine yayacağız. Almanya’daki hemşehrilerimden ricam; sizin de aracılığınız ile birbirlerine ulaşmaları. Zonguldaklılar Gecesi’ni burada geçireceğiz. 11 Kasım’a kadar Almanya’da olacağım” dedi.

Haber: Cevdet Albay