image21 Haziran, güzel ilimiz için sıradan bir tarih değildir. İki açıdan ilimizin yeniden varoluşunu simgeler. Birincisi kahramanlık destanının yazıldığı Kurtuluş Savaşı sırasında iimagelimiz Fransız işgalinden kurtulmuştur. İkincisi ise Zonguldak’ın var oluş sebebi ve emeğin başkenti ünvanını almasını sağlayan, Cumhuriyetimizin kuruluşundan itibaren uzun yıllar ilimizin ve ülkemizin kalkınmasının lokomotifi ve halen de önemli bir madenimiz olan kömürü bize kazandıran Uzun Mehmet’i anma günüdür.

Uzun Mehmet 1829 yılında kömürü bulduğunda ilimizin ve ülkemizin kaderine ne derece katkıda bulunduğunu ve kaderini ne ölçüde değiştireceğinin farkında değildi. Öyle ki kömür ilimizle özdeşleşmiş, yurdun her bölgesinden göç almasına neden olmuş, demografik olarak ilimizin küçük bir Türkiye görüntüsünü vermesini sağlamış, en önemlisi de emeğin başkenti ünvanını almasına vesile olmuştur.

Bu önemli olayları bizlere yaşatan Kurtuluş Savaşının mimarları Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ile silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi, gazilerimizi, Karaelması bulan Uzun Mehmet’i ve madenlerde hayatını kaybeden emekçilerimizi rahmetle ve şükranla anıyoruz.

Bu vesile ile ilimizin 94. kurtuluş yıldönümünü ve Uzun Mehmet’i anma gününü kutluyor, selam ve saygılar sunuyorum.

Dr.Ercan Candan